HABERLER

Lazerepilasyonankara.com.tr

shadow

Nd Yag Lazerler

Nd Yag lazer epilasyon cihazları 1.064 Nm dalga boyunda dağılmadan ilerleyen ışık üretmektedir. Epilasyon amaçlı kullanılan en yüksek dalga boyu ışığı üreten cihazlardır. Dalga boyu yükseldikçe ışığın kıl rengini veren melanin maddesi tarafından emilme özelliği azalır. Bu nedenle kıl gövdesini yeterli seviyede ısıtarak kalıcı epilasyon sağlanabilmesi için Nd Yag lazer ile göreceli olarak daha yüksek enerji seviyelerinde çalışılmalıdır.

Nd Yag Lazer Hangi Bireyler İçin Uygundur?

Nd Yag lazer epilasyon cihazları koyu renk cilt tipine sahip (Fitzpatrick cilt tipleri V ve IV), cilt ve kıl renginin birbirine çok yakın olduğu ve bronz tenli bireylerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilde koyu rengi veren maddenin de melanin olması nedeniyle, bu madde tarafından yoğun emilen daha kısa dalga boyuna sahip alexandrite lazer ve diode lazerler tarafından üretilen ışık ciltte tutulur ve kıl gövdesine yeteri kadar ulaşmayabilir veya cildin ısnması nedeniyle yanık oluşumuna sebep olabilir. Nd yag lazer ışığı ciltteki melanin tarafından az görüldüğü için daha derine ulaşır.

Diğer taraftan 1064 nm dalga boyundaki ışık kanda bulunan melanositler (renk maddesi) tarafından da emilir. Bu nedenle Nd Yag lazer ler kıl kökünü besleyen damarları etkilemek suretiyle de kalıcı azalma sağladığı iddiasındadır. Bu özelliği ile açık renkli, sarı, beyaz ve kızıl kıllarda da bir miktar sonuç veren bir sistemdir.

Nd Yag lazer cihazları ürettikleri ışığın ciltte daha derine ulaşması nedeniyle kıl köklerinin derin yerleşimli olduğu açık renk cilt yapısına sahip bireylerde ve bölgelerde de etkilidir. Bu bölgeler erkeklerde sırt, omuz ve üst kol, bayanlarda üst kol ve yüz bölgeleridir. Özellikle koyu cilt tiplerinde bu bölgeler için genelde ilk tercihtir.

Nd Yag Lazer İle Bronz Tene İşlem Yapılabilirmi?

Bronz tene Nd Yag lazer le güvenle lazer epilasyon yapılabilir. Diğer taraftan cilt orijinal renginde iken, kıl ve cilt arasındaki renk farkı daha fazla olacak, hangi sistem kullanılırsa kullanılsın daha yüksek enerji seviyesinde çalışılabilecektir. Bronzluk açıldıktan sonra işlem yapılması seans başarısını arttıracaktır.

Ayrıca Nd Yag lazer epilasyon cihazları daha ağrılıdır.

Nd Yag lazer epilasyon cihazları ile işlem yapılırken ağrı hissinin azaltılması ve ciltte yanık oluşumunun engellenmesi için soğutma sistemleri kullanılır. Yaygın olarak soğuk hava üfleyen veya her atıştan önce cilde soğutucu gaz püskürken sistemler kullanılmaktadır.

Nd Yag Lazerle Damar Tedavisi

Nd:Yag lazer kılcal damarların tedavisinde oldukça başarılıdır. Hemanjioma, telangiectasia, angioma olarak adlandırılan ve deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak yapıda olup derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olan bu lezyonlar bir veya bir kaç seansta Nd Yag lazer ile tedavi edilebilir. Herhangi bir iğne, cerrahi müdahale gerekmeksizin, iyileşme süresine ihtiyaç duymadan, seans sonrası hemen günlük hayata dönülebilir. Bilinçli ve doğru uygulandığında yan etki riski çok azdır.

Doktorunuza Sorun